Служебният министър на енергетиката Трайчо Трайков отчете резултатите от работата на ведомството през последните два месеца, като подчерта, че основната цел е била да се гарантира стабилност на системата и сигурност за бизнеса и домакинствата.
„Енергетиката не дава време за грешки, защото ефектите са върху цените, индустрията и хората“, заяви Трайков.
Сред най-важните резултати министърът открои предотвратяването на риск за доставките на горива чрез удължаването на дерогацията за дружествата на Лукойл до 30 октомври. По думите му това е гарантирало нормалната работа на рафинерията и е предотвратило сериозна криза за икономиката.
Сериозен акцент е поставен и върху развитието на Вертикалния газов коридор, който трябва да осигури пренос на до 10 млрд. куб. м газ годишно и да свърже Южна и Централна Европа чрез достъп до втечнен природен газ.
Трайков посочи, че България е изпратила на Европейска комисия Национален план за диверсификация на доставките на природен газ, насочен към ограничаване на зависимостта от руски доставки и развитие на нова инфраструктура.
Министерството е започнало и работа по предоговаряне на договора с BOTAŞ, като целта е ограничаване на финансовите загуби и подобряване на условията за страната.
По Плана за възстановяване и устойчивост са били спасени над 240 млн. евро безвъзмездна помощ, както и проекти за над 1300 MW нови ВЕИ мощности и системи за съхранение на енергия.
Министърът отчете напредък и по програмата за улично LED осветление, по която вече са монтирани над 160 000 нови осветителни тела, което ще доведе до сериозно намаляване на разходите за електроенергия на общините.
В електроенергетиката е възстановена част от капацитета на ПАВЕЦ Чаира, а успешно е проведен и тестът „черен старт“, който осигурява възможност за автономно захранване на АЕЦ Козлодуй при евентуален срив в системата.
Трайков съобщи още, че е въведен първият етап от Националното хранилище за радиоактивни отпадъци и че продължава подготовката за изграждането на 7-и и 8-и блок на АЕЦ „Козлодуй“.
По думите му България има реален шанс да се превърне в стратегически енергиен и транзитен център в региона.
„Работихме бързо, но не хаотично. Направихме стъпка страната ни да се окаже регионален енергиен фактор“, заяви министърът.


