Процедурата за избор на главен прокурор и председател на Върховния административен съд (ВАС) трябва да продължи, защото не е редно ръководители на органи да бъдат с изтекли мандати и да се управляват от временно изпълняващи длъжностите. След като Конституцията позволява, тази процедура трябва да бъде извървявана. Това каза министърът на правосъдието Мария Павлова преди заседанието на пленума на Висшия съдебен съвет.
Дали президентът няма да подпише указ за назначаване на главен прокурор и председател на ВАС, е нещо, което ще видим през януари или март, посочи тя и допълни, че както за главен прокурор, така няма да предложи и кандидатура за председател на ВАС.
Народното събрание през последните две години дори не прие правила за избора и не показаха елементарно желание да започне тази процедура. Дори беше отменен изборът на вече избрани членове от магистратската квота, каза Павлова, цитирана от БТА.
Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет прие график за провеждане на процедурата за избор на председател на Върховния административен съд (ВАС), според който изборът трябва да се състои на 20 март. Предстои Пленумът на ВСС да одобри предложения график. В четири поредни заседания на Пленума на ВСС ще има възможност да бъдат внасяни кандидатури. Мандатът на сегашния председател на ВАС Георги Чолаков изтича в края на ноември месец.
В момента е в ход и процедурата за избор на главен прокурор. По график изборът трябва да се проведе на 16 януари. Единствен кандидат за главен прокурор след три поредни заседания на ВСС е настоящият изпълняващ длъжността – Борислав Сарафов.