Международният ден на полярната мечка е ежегодно събитие, което се отбелязва на 27 февруари с цел да се информира обществеността за състоянието на опазването на полярните мечки.
Международният ден на полярната мечка се провежда по инициатива на Polar Bears International, организация за опазване на полярни мечки.
Денят има за повишаване на осведомеността относно влиянието на глобалното затопляне и намаления морски лед върху популациите на полярните мечки.
Много зоологически градини използват деня, за да обърнат внимание на посетителите на полярните си мечки.
Полярната мечка е най-големият сухоземен хищник, съществуващ в момента. Тя е еволюирала, за да заеме по-тясна екологична ниша с много характеристики на тялото, пригодени за ниски температури, за придвижване през сняг, лед и открити води и за лов на тюлени, които съставляват по-голямата част от нейноното меню.
Въпреки че повечето полярни мечки се раждат на сушата, те прекарват по-голямата част от времето си на морския лед. Затова научното им име Ursus maritimus означава „морска мечка“. Полярната мечка е известна и като „бяла мечка“.
Поради зависимостта си от морския лед, полярните мечки са класифицирани като морски бозайници, а заради загубата на местообитания, причинена от изменението на климата, полярната мечка е класифицирана като уязвим вид.
Масовият лов в продължение на десетилетия предизвикваше загриженост за бъдещето на вида, но популациите се възстановяват, когато се въвеждат квоти и контрол.