Международният ден на майчиния език по традиция се отбелязва на 21-ви февруари. В „Нашият ден“ Юлия Анджекарска, координатор проекти на сдружение „Професионален форум за образованието“, разказва за едно любопитно събитие – „Научи ме на твоя майчин език“.
На 21 февруари от 19:00 ч. в Eduspace Co-working space домакините ще представят няколко забавни игри и викторини. Доброволци, които са част от програмата „Европейски корпус за солидарност“ – от Египет, Турция, Румъния, Сирия, Португалия, Германия, Ливан, Ирак, както и от България, ще помагат на участниците да упражнят своите езикови умения и да научат повече за различни култури.
Майчин език, още наричан роден, е езикът, който човек научава първо, и който човек обикновено започва да усвоява още от раждането си. Родният език на даден човек е основата на неговата социолингвистична идентичност.
Известно е, че обучението по роден език е неразделна част от пълноценното развитие на индивида и важно средство за предаване на езиковото наследство, докато 40% от учениците по света нямат достъп до образование на езика, който могат лесно да говорят или разбират най-добре.
Идеята за отбелязване на Международния ден на майчиния език принадлежи на Бангладеш. Генералната асамблея на ЮНЕСКО през 1999 г. приема идеята. Понастоящем в света съществуват около 7000 езика. В този контекст Международното десетилетие на местните езици в света (2022-2032), под егидата на ЮНЕСКО, предоставя на международната общност възможността за опазването на този основен компонент от световното културно многообразие.