Гърция официално предаде на египетските власти шест теракотени статуетки, за които се смята, че произхождат от Египет и са били незаконно изнесени от страната. Артефактите бяха открити преди осем години в контейнер за отпадъци в Атина, съобщава гръцкото издание „Катимерини“.
Церемонията по предаването се състоя в гръцкото Министерство на културата, където ценните находки бяха връчени на египетския посланик в Атина Омар Амер Юсеф.
Статуетките били намерени случайно в квартал Перистери в западната част на гръцката столица. Те били внимателно опаковани поотделно и поставени в хартиена торба, след което били предадени за експертиза в Националния археологически музей.
След извършените изследвания специалистите са установили, че четири от фигурките са автентични древни артефакти, а две са съвременни фалшификати. Въпреки това египетските власти ще получат обратно всички шест предмета.
Министърът на културата на Гърция Лина Мендони определи връщането на находките като израз на уважение към международните принципи за опазване на културното наследство и борбата с незаконния трафик на културни ценности.
От своя страна египетският посланик Омар Амер Юсеф благодари на гръцките власти за съдействието и за връщането на ценните археологически артефакти, които ще бъдат върнати в родината им.


