Павел Дуров, съосновател и главен изпълнителен директор на приложението за съобщения Telegram, беше арестуван на летище „Бурже“ край Париж.
39-годишният милиардер, който има френско и руско гражданство, ще бъде изправен пред съда още днес, съобщи телевизия TF1.
Дуров е пътувал на борда на частния си самолет, придружаван от бодигарда и асистента си. Мъжът е пътувал от Азербайджан и е бил задържан около 20:00 ч. местно време.
Роденият в Русия предприемач живее в Дубай, където е базиран Telegram. Дуров, чието състояние се оценява от „Форбс“ на 15,5 млрд. долара, напусна Русия през 2014 г., след като отказа да се съобрази с исканията за закриване на опозиционните общности в неговата социална платформа VK, която той продаде.
Посолството на Русия във Франция обяви, че предприема „незабавни стъпки“ за изясняване на ситуацията.
Позовавайки се на представител на руското посолство във Франция, ТАСС съобщи, че не е имало обръщение от екипа на Дуров към посолството, но че то активно предприема „незабавни“ стъпки.
Дуров и брат му Николай основаха приложението за съобщения през 2013 г. и то има около 900 млн. активни потребители.
Telegram предлага криптирани съобщения, а потребителите могат да създават и „канали“ за бързо разпространение на информация до последователите.
Френската агенция OFMIN, натоварена с предотвратяването на насилие срещу непълнолетни, издаде заповед за арест на Дуров като координираща агенция в предварително разследване на предполагаеми престъпления, включително измами, трафик на наркотици, кибертормоз, организирана престъпност и насърчаване на тероризма.
Дуров е заподозрян, че не е предприел действия за ограничаване на престъпното използване на неговата платформа.
„Стига с безнаказаността на Telegram“, каза един от следователите, добавяйки, че е изненадан, че Дуров идва в Париж, знаейки, че е издирван.
В интервю през 2016 г. Дуров каза, че е бил „ужасен“, когато научил, че Telegram – който е проектиран да бъде силно криптиран, така че правителствата да нямат достъп до личните данни на потребителите – се използва от терористични групи като „Ислямска държава“.
„Аз лично съм за поверителността“, каза Дуров в това интервю, когато беше попитан дали опасенията за поверителността надделяват над рисковете за сигурността. „Но едно нещо, което трябва да е ясно, е, че не можете да направите само едно изключение за правоприлагането, без да застрашите личните комуникации на стотици милиони хора, защото криптирането е или сигурно, или не.“