Когато фактите говорят, и най-красивите политически клишета не могат да ги заглушат. Последната публична изява на Ясен Русев – бивш и понастоящем кандидат за кмет на район „Искър“ от коалицията ПП-ДБ – е поредният пример как политическата амбиция може да пренапише реалността с фриволна лекота. В своята публикация в социалните мрежи Русев рисува апокалиптична картина на заварено бездействие и липса на инициативност, само за да се представи като спасител. Истината обаче е далеч по-различна – и много по-неудобна за него самия. Според изложената от Русев позиция, администрацията преди него е оставила „нулева проектна готовност“, „липса на културни събития“ и „некачествени инфраструктурни ремонти“. Тези внушения обаче се разминават драстично с фактическата дейност на предшественика му – Ивайло Цеков, кмет от квотата на ГЕРБ-СДС. Само дни преди предаването на поста, Цеков публикува обстоен отчет за свършеното от екипа му, включително редица проекти, чийто напредък Русев днес си приписва. Сред тях са проектите за изграждане и обновяване на седем детски площадки, както и кандидатстването за финансиране за нови спортни игрища в дворовете на 108. СУ „Никола Беловеждов“ и 68. СУ „Акад. Никола Обрешков“.

Всички те са инициирани и разработени по време на управлението на Цеков, с конкретна административна и техническа подготовка, извършена от предходната администрация. Да бъдат представяни като „постижения“ на Русев е най-малкото подвеждащо, а по същество – политическа кражба на труд. Особено фрапантен пример за липса на връзка с реалността е реализираното игрище по петанк (погрешно изписано като „петанг“ на информационната табела). Вместо да обогати възможностите за спорт, съоръжението остава неизползваемо, а пространството, върху което е изградено, по-рано е служело за свободни игри на децата от района. В резултат – не нова стойност, а загуба на естествено функциониращо обществено пространство. По отношение на пътната инфраструктура, също не можем да говорим за празно наследство.
Напротив – при управлението на ГЕРБ-СДС са реализирини сложни отчуждителни процедури и съдебни действия, които подготвиха старта на ключови проекти, включително първия етап от реконструкцията и разширението на ул. „Димитър Пешев“. Да се омаловажат тези усилия е не само несправедливо, а и опасно – защото подкопава уважението към институционалната последователност. Най-безочливото в поведението на Русев обаче е приписването на дългогодишни културни и обществени инициативи на структурата на ГЕРБ като негови собствени. Фестивалът „Хоро край езерото“, съществуващ от 2017 г. по инициатива на общинския съветник Лорита Радева, е само един от многото примери. Други като „Личност на годината“ или дарителските кампании в училища също са с ясно установен произход и трайна традиция. Днес те биват представяни като новаторски идеи от екипа на Русев – при пълна липса на уважение към труда на десетки граждани и служители, които ги реализират от години. Ако се запитаме какво предстои оттук нататък, отговорът, уви, е обезпокоителен. Вместо визия – реторика. Вместо идеи – заемки. Вместо почтеност – удобна амнезия. Политиката не е борба за заслуги, а отговорност към фактите, към гражданите и към историята. А в район „Искър“ тя има име – и това не е Ясен Русев.