ПП-ДБ върна неизпълнен втория мандат за съставяне на правителство.
„Ще върна мандата неизпълнен, тъй като в настоящото Народно събрание вече няма подкрепа нито за управленската програма, която приехме с ГЕРБ-СДС преди 9 месеца. Няма подкрепа и за реформите, които бяха в основата на сформирането на това управление.
„Коалицията ГЕРБ-ДПС всъщност иска избори и това е резултатът от това тяхно желание.Преговорите бяха проведени проформа с ясното съзнание, че страната трябва да бъде изпратена на избори“, каза премиерът в оставка Николай Денков при връщането на мандата.
Съпредседателят на ПП-ДБ Кирил Петков призова държавния глава да направи всичко възможно, така че все по-вероятните предсрочни парламентарни избори да съвпаднат с вота за европейски парламент. Това би спестило 100 млн. лв. на бюджета.
„Няма да участваме в преговори за трети мандат. Молбата ни е, ако може да спестите 100 млн. лева на българските граждани, така че да не се провеждат два избора, ви моля да положите усилия. Знам, че това не е изцяло във вашите правомощия, но не стига, че държавата отива в хаос, защото ГЕРБ СДС забравиха своите обещания, но поне ако може да спестим на българските данъкоплатци 100 млн. лева за провеждането на два избора“, подчерта Кирил Петков, съпредседател на ПП-ДБ.
Според държавния глава вече е късно за това.
„Разбирам вашето притеснение, но вече е много късно за такава молба. Призовах да не се предприемат необмислени промени в Конституцията, особено по отношение на служебния кабинет. Вие ги предприехте и сега въпросите стават много повече. Ще направя всичко възможно процесът по избор на служебния кабинет да не прерасне в конституционна криза. От своя страна, направихте всичко възможно правомощията на президентската институция да бъдат силно ограничени. Не само по отношение на избора, на състава и на контрола върху служебния кабинет, но и върху определянето на времевите параметри за процеса на определяне на следващите избори. И вие много скоро ще разберете защо, когато поканя след 10 дни не само вас, но и всичките партии на консултации, да се вземе крайно решение, така както е записано в чл. 99, ал. 5. Така, както сте го записали, така ще изпълнявам. Съчувствам ви, но направихте всичко възможно тази институция да не може да владее процесите, както беше до сега“, категоричен беше президентът.
Тесният кръг от възможности за избор на министър-председател се стесниха още повече днес с оставката на заместник-омбудсманът. Елена Чернева-Маркова беше единствената от възможните номинации за служебен премиер, която не е свързана с нито една партия и за която може със сигурност да се твърди, че няма несъвместимост, коментира още Румен Радев.
Според държавния глава това увеличава вероятността за политически служебен кабинет.
‘Как така изведнъж госпожа Елена Чернева-Маркова реши да си подаде оставката? И когато това беше обявено в Народното събрание, аз истински се учудих, че вие останахте безмълвни и не реагирахте, а според мен трябваше да има въпроси. Защо? Как? Кави мотиви? Как така изведнъж точно вечра? Имало ли е натиск и защо не се инициирахте изслушване.
И ако за вас това са нормални неща, то тогава не се изненадвайте в последствие, че рязко нараства вероятността да получите политически служебен кабинет, който не знам, но във всеки случай, най-вероятно няма да бъде във ваша полза“, обърна се държавният глава към лидерите на ПП-ДБ.
За втория мандат в президентството пристигнаха премиерът в оставка Николай Денков и лидерите на ПП-ДБ – Кирил Петков, Атанас Атанасов и Христо Иванов.
Вчера от коалицията излязоха с ново предложение към ГЕРБ-СДС да съставят заедно кабинет, оглавен от взаимноприемлив премиер от ГЕРБ, без да сменят никой от досегашните министри. Най-голямата парламентарно представена сила категорично отхвърли офертата и обяви, че няма да участва в опити за съставяне на правителство – нито с втория, нито с третия мандат.