ГЕРБ-СДС внесоха искане за тълкуване в Конституционния съд по следните въпроси: „Когато е изтекъл мандата на членовете на ВСС, продължава ли този орган да изпълнява конституционните си правомощия? Втория е – „Допустимо ли е със закон или друг акт на парламента тези правомощия да бъдат ограничавани, а третият е – прилага ли се параграф 23 от Конституцията, който не беше обявен за противоконституционен, но препраща към разпоредби, който не са по основния закон. Самият параграф казва, че до избирането на съответните съвети, които бяха обявени за противоконституционни като регламентация, ВСС продължава да изпълянва своите правомощия без да избира тримата големи“, обясни Росен Желязков.
„Темата е важна с оглед на политическата ситуация, не искаме ВСС да решава политически ребуси, а да се попълни конституционната практика по тълкуването и прилагането на Конституцията в ситуацията в която темата за мандатността работата на органите вълнува обществото. Особено в случаите на важни решение, не само изборът на главен прокурор, а на председател на ВАС, ВКС и теми с работата на регулаторни органите, чиито членове е изтекъл. Невъзможността да се формира мнозинство поставя възможности за всякакви политически интерпретации, които имат рефлексия в законодателството, което е опасно, ако се движим по ръба на Конститтуцията“, добави Желязков.
Той разясни, че утре ще бъде входирано и другото искане, свързано с ограничаване на правомощията на депутатите.
„Днес изпълняваме предизборно обещание на колегите от ПП-ДБ.
Внасяме това, което те обещаха, че ще входират. Чакахме ги 40 дни. Вместо за 40 дни подготвихме искането за 4 часа. Важното е, че искаме тълкуване на основния закон, а не решаване на междусъседски спор“, поясни народният представител Георги Георгиев.
Желязков подчерта, че ще говорят с ПП-ДБ за тяхната декларация, която може да бъде част от коалиционно споразумение, но трябва да са сигурни, че тя е законосъобразна, а не да се приема нещо противоконституционно. „Искаме ефективност, а не политиканстване“, категоричен беше той.