Една от ценностите на ООН е създаване на условия за стабилност, благополучие и мирни приятелски отношения, основани на зачитане на правата и основните свободи на човека, без значение от раса, пол, език и религия. Затова на 25 юли 2019 г. Общото събрание приема Резолюция и обявява 5 април за Международен ден на съвестта.
Фалшивите новини са едно от най-големите предизвикателства, пред които се изправят световните организации, поддържащи международното разбирателство и зачитането на основните човешки права. Мистификацията е успешен способ за започване на военни конфликти, нагнетяване на омраза към определена социална група или умишлена дезинформация на oбществото. Затова всекидневно ООН и други международни структури се борят с пропагандата, служейки си с различни инициативи и проекти.
В преамбюла на Всеобщата декларация за правата на човека се посочва, че „незачитането и неуважаването на човешките права води до варварски действия, възмущаващи човешката съвест. Появата на свят, в който човешките същества ще се радват на свобода на словото и вярванията, бива обявен за най-висша цел на обикновените хора”.
В Тълковния речник на българския език значението на думата „съвест“ е определено, като „чувство за отговорност пред останалите за постъпките и делата; съзнание“.
Според библейско тотълкуване съвестта е оспособност на всичките нравствени деятели и с нея хората различават добро от зло, одобряват доброто и осъждат злото.