На днешната дата 15 декември страните производителки на чай отбелязват Международния ден на чая. Целта на този ден е да се привлече вниманието на обществото към проблемите, свързани с производството му и неговата търговия. За напитката и Деня разказва журналистката Маги Гигова. “Според статистика чаят заема второ място след водата.
В българския език думата “чай“ се е появила през руския и тюркските езици от севернокитайското – “ча“. А в Западна Европа за основа е получило южнокитайското – “це“. В Индонезия в една плантация, близо до Джакарта, научих, че чаят бил първият бонзай. Всъщност чаят е дърво, а са го селекционирали до храст, защото най-ценни са листенцата, които са на върха. И от всеки храст на ден се късат по едно-две листенца. И понеже дребничките берачки не могат да пълзят нагоре по дърветата го селекционирали до един храст, в който вече да им е по-лесно да си ги пощипват.
Първоначално чаят е измислен като лекарство, защото той е възникнал в Азия и е втори по употреба след водата, но той, за разлика от водата, не пренася зарази, защото е преварен. В началото е ползван като лекарство, което укрепва зрението, като мазило против ревматизъм, а императорите го подарявали на приближените си в знак на благоразположение.