На 22 май отбелязваме Международнния ден на биологичното разнообразие. Денят се чества от 2001 г. насам. Иницииран е и обявен от Обединените нации, за да се подобри информираността и разбирането за проблемите пред биоразнообразието.
България ратифицира Конвенцията през февруари 1996 г. и от 16 юли 1996 г. е равноправен член. Страните по Конвенцията работят за значително намаляване на загубата на биоразнообразие в глобален, национален и регионален мащаб, включващо и борбата с бедността и подобряване на условията за съществуване на всички форми на живот на Земята.
През последните 100 години повече от 90% сортове култури са изчезнали от полетата на земеделските производители. Половината от породите на много домашни животни са загубени, а всички 17 основни риболовни зони в света са с риболов на или над техните устойчиви граници. Различните местни системи за производство на храни са застрашени, включително свързаните с тях местни и традиционни знания.
Загубите на биоразнообразие пряко застрашават разнообразното хранене и здраве на човечеството, на него се крепи цивилизацията – така пише във всички официални документи. Човечеството, което е най-безогледният консуматор и най-хищен унищожител. Цивилизация, която е приела себе си за върховен природен закон.
“
Но природата винаги намира начин да ни напомни, че грешим и никой не е по-голям от нейния закон – балансът и храмонията.”
Затова, когато мислим за биоразнообразие, не бива да мислим за него като източник на храна и ресурс, а на част от себе си. Защото ние също сме част от това разнообразие и така, както изчезват видове, така ние не правим изключение. Съдба, която може би напълно заслужаваме.